17 Ağustos 2020

Sagopa Kajmer'in yeni albümü Yunus + Pankart, Zamanla, Küreksiz Kayıklar, Korsan, Saklama Bulurlar +


Bugün Sagoapa Kajmer adıyla bilinen DJ / rapçi Yunus Özyavuz'un doğum günü. 17 Ağustos 1978'de Samsun'da doğan şarkıcı, yeni albümünü de bu özel günde yayınladı. Yunus EP'de yeni şarkı bulunuyor. Yunus albümü içinde yer alan tüm şarkılara ve şarkı sözlerine bu sayfadan ulaşabilirsin. İşte albümdeki tüm klipler ve şarkılar.

Sagopa Kajmer & Go-Khan - Pankart

Sagopa Kajmer & Go-Khan - Pankart / Şarkı sözleri --

Şu hayattaki insanlık yarışından ayrılmak için çoğusu kafasına kurşun koydu, ne yazık onu onunla oydu. Savaş oyunu bu, bu merhametsiz kuralları kim koydu? Kalıplaşmış cümlelerin sonunu getiren oydu. Sirenleri deli çalıyordu. Uzunca arayışlar sonucu kendini bulduydu sonra onu ondan çaldılar kayboldu. Koca gözleri dolduydu. Bir varlık dünyasında vardı yok olduydu, içindeki öfkeli kalabalığın sesini duyduydu. Kendine bağıranlardan biri oydu. Elinde bir pankart, koştuğu tek şart bildiği tek şey... O an nasıl desem içi dolu doluydu. Ah çekse dağlar oynar yerinden. Bir dokunsan ağlar, dokunma yalnız bırak. Bırak tutma elini (çek), sanar ki kırılır kemikleri. Üç aşağı beş yukarı hissettiriyor hisleri hissettiğini. Kısabilse keşke içte yükselen seslerden istediğini, fakat farkında onlar alacak ondan istediğini. Yalnız bırak!... Yalnız bırak yanında olmak istediğini, buna ihtiyacı var ama söyleyemiyor sana istediğini. Hafif kağıtlarda ağır cümleler tutan eller hedeflemiş gözlerini sana doğru. Elinde bir pankart, koştuğu tek şart bildiği tek şey.

Sagopa Kajmer & Go-Khan - Zamanla

Sagopa Kajmer & Go-Khan - Zamanla / Şarkı sözleri --

VERSE 1 Acıyı öldürmek için ilaçlar yetersiz zehir. Fikir kuyularını kazıyor küreklerim bulmak için bilgileri kim olduğuma dair. Kısa bir mola veriyor ve sigarasını yakıyor şair. İşte böyle misallerle süslenir anlatılanlar, uykuya dalar çocuklar. Düşününce karamsar ve korkutucu bütün anlatılan masallar sanki salıncağımı cadı sallar. Hey çocuk bu korku içeren içerik. Kırık bir akvaryum ve içindeki balıklar panik. Onların üstüne konmak isteyen sinekler içine sinik. Rose'un aşkı Jack'i öldürürken batıyordu Titanik. Çok romantik... Ama hislerim hissizlikten ibaret anne. Bak baba ellerim yazmaktan kesik. Çocuklarla oynarım fakat bir çocuğum eksik. Bir tarafım şampiyon bir tarafım yenik. İşte benim güneşim bak ben boyadım sarısını. Bu benim kalbim istersen verebilirim sana yarısını. Zaman imha etti üstünden Yunus'un asalaklarını dirençli çam ağaçlarının döktüğü gibi koca kozalaklarını. VERSE 2 Ödünç alınan zamanda zamana alarmı hazırla. Kimisi yan yana yürür masaldaki kötü kahramanla. Vampirler gibidirler yaşarlar içtikleri kanla. Onları seyrederiz uzaktan Gökhan'la Oyalan zamanda senden artakalanla. Kara kışlar veda eder ısınır hava nisanla. Anlatmaya çalışıyorum bildiğim tek lisanla. Eksik onca noksanla, bana yakışan aksanla. Ve mimiklerine Pablo Picasso gibi şekil vermek istediğim onca insanla Kasvetli savaş marşlarını sevimli valslere çevirmek isterim zamanla. Ama her şey zamanla. Zamanla, zamanla neler verdim bu uğurda, kuzulardan saklamıştım söylemiştim kurda. Bir ayağım önünü görse de ötekisi çukurda. Zamanda kaybolan yıllarını el sallayarak uğurla.

Sagopa Kajmer & Go-Khan - Küreksiz Kayıklar

Sagopa Kajmer & Go-Khan - Küreksiz Kayıklar / Şarkı sözleri --

VERSE 1 Azgınların frenleri frengi. Faili belli fevkalade cinayetler Sex Pistols gibi zincirli. Frekansları kirli ama filmin fragmanı afili. Farklı gen,farklı ten,farklı kare,farklı üçgen. Facianın formülü fosiller kadar eski. Fasaryalar yönetmenliğinde sinemalar ve ağız dolusu farfara fesat fenalığında fassal. İçinde ölenleri yıkayamaz gassal. NAKARAT Gün sonunda kim kendinden fedakar? Endamını yitirmiş eskiden sevgime layık olanlar. Açık denizde kaybolup giden küreksiz kayıklar onlar. Sözlerimin içine düşenlere can yeleği fırlattım ki boğulmasınlar. Açık denizde kaybolup giden küreksiz kayıklar onlar. VERSE 2 Herkes belirlediği güzergahta devam eder kah aheste hızla kah da. Ben insanları usulca eriyen renkli dondurma toplarına benzetirim önceden beri dünya külahında. Eriyoruz lan her dakika baktığında. Keşke ellerimle sökebilsem aklına taktığında. Ya da ister istemez aklına bir şey takıldığında sökebilsem ordan, seni kurtarsam. Gemi görünce hırçınlaşan Karadeniz gibiyim ben içindekiler içimdekilerle bozmuş aklını. Sahipli hatıralar onlar sahibinden satılık. İlanımın asılı olduğu sakat cam halen kırık. Sevimsiz endişelerimin tonu bugün daha da koyu. Onları düşünmekten kendimi unuttum ya gün boyu. Başkaları adına umuda el sallayalı yıllar oldu da parmaklarıma umutsuzluğum bulaşmış arada sırada. Beni affet bu arada, ölmek için bekliyorsun sırada. Elveda!... NAKARAT Gün sonunda kim kendinden fedakar? Endamını yitirmiş eskiden sevgime layık olanlar. Açık denizde kaybolup giden küreksiz kayıklar onlar. Sözlerimin içine düşenlere can yeleği fırlattım ki boğulmasınlar. Açık denizde kaybolup giden küreksiz kayıklar onlar.

Sagopa Kajmer & Go-Khan - Korsan

Sagopa Kajmer & Go-Khan - Korsan / Şarkı sözleri --

VERSE 1 Önüme çıkanı yakarım çekilin! Kara bulutlarımı dökerim üzerinize bilin. Dilin kemeği sökük, değilim şirin. Alın başınızı gidin bi başımdan. Geldiyse başıma akılsız başımdan. Varma aman ha üzerime, değme ağır sözlerime sakın! Bu öfkeli bakışlar ardına saklanan her şeyi gözlerinin önüne sermeyi o kadar isterim aması başaramam. Soyut bu, somuta taşıyamam. Nedense huyum bu kurutamam. Kendimi kandırmayı başaramam. Yok yok..Aman haa.. Haddimi aşamam kendimi karşıma alamam. Çünkü onu ben yenemem. Kafa da tutamam edemem. Herkese gücüm yeter de bir bana bir dişimi geçiremem. Bu kaçıncı denemem!... Bu kaçıncı sıkıntı seviyem? Bardağın dolu bir tarafı var evet ama ben onunla ilgilenmem. Hissedebiliyorum hey! Hissettirmeden o yapmaya gayret ettikleri sinsi hileleri de. Görebiliyorum söylediklerinde barınan gizli iğneleri de. Yüzüme doğru tuttukları silahı gördüm,içinde saklanan irice mermileri de. NAKARAT: Nerden baksan eksik bir şey. Nerden tutsan olmuyor noksan. Gözler olanı görüyor tek tek, dünden sonra önce yarından. Kurcala hileli zarları malum geç kalmak var erken davran. Dünya gemisine söyle kim korsan? Nerden baksan eksik bir şey. Nerden tutsan olmuyor noksan. Gözlerim olanları izliyor tek tek, dünden sonra önce yarından. Kurcala hileli zarları malum geç kalmak var erken davran. Gözlerim hırsızları görüyor tek tek. Dünya gemisine söyle kim korsan? VERSE 2 Tadımlık mutluluklar, geçici hevesler peşinde koşarak tükenir nefesler. İçimde yanıcı kelimeler var ''Ateşle yanaşma yanıma'' der. Aklımın akıllı silahı kuşandı delici mermilerle. Yük treni gibi dolu, gözleri bakıyor dolu dolu. Ufaklık kaybedebilir yolu. Aç ışık karanlık yolun sonu. Görüyorum en azı minimumu. Seriyorum önüne sorunumu. Bu sorunum kesiyor solunumu. Burası gerilim poligonu. Ateşler açıldı kaç! İki elim kapar kulaklarımı. Ateşe değme kaç! İki ayak telaştayım bayım. Binlerce insan var aç, kemiklerini sayın bayım!... Üzüntü döküyor saç. Dediklerimi bir kurcala bayım. Gücünü topla ve gel. Ne kadar şiddetli olursa olsun o yel, kendine güvenin sana yeter. Hayatta herkes bir bedel öder. Stresten kafes içine girer ve üstündür muhtemel hayattan kaçan ayağa karşı yılmadan hayata tutunan el NAKARAT: Nerden baksan eksik bir şey. Nerden tutsan olmuyor noksan. Gözler olanı görüyor tek tek, dünden sonra önce yarından. Kurcala hileli zarları malum geç kalmak var erken davran. Dünya gemisine söyle kim korsan? Nerden baksan eksik bir şey. Nerden tutsan olmuyor noksan. Gözlerim olanları izliyor tek tek, dünden sonra önce yarından. Kurcala hileli zarları malum geç kalmak var erken davran. Gözlerim hırsızları görüyor tek tek. Dünya gemisine söyle kim korsan?

Sagopa Kajmer & Go-Khan - Saklama Bulurlar

Sagopa Kajmer & Go-Khan - Saklama Bulurlar / Şarkı sözleri --

VERSE 1 Bendeki zaman trafiği tıkalı,akmıyor ileri bazı bazı. fikrim aynı yerlerde turlar attı,farklı şeylere aynı takıntı. Boğaza düşmek gibi sürükler akıntı. Kaçmayı deneyen ayakkabısının bağcıklarına takıldı,aklı başından atıldı. Geri gidiyor güvenimin hassas ayakları. Hayat ormansa ben ormanın narin kavakları. Pek bir sakin keçiyim inatla büyütürüm haylaz oğlakları. Onlar sever hikayesi üstünde hisli şarkıları. Yağmuru çekerim ıslatırım ahmakları. Ancak atlı karıncaları ezemez insanın ayakları ve zincir vuramaz kapısına içimdeki rengarenk lunaparkın hiç kimse. Anlamsız arsızlıklardansa anlamlı iştahsızlık olsun farkın. Üstüne yakışan tavrı takın. Yalnızın içinde can gövdeyi götürürken bilmezler onlar serseri kurşunlar. Anlattığı hikayelerde anlatmadıkları ölüleri saklarlar. Kafes sevmeyen yabani hayvanlar gibidirler sırlar,fare gibi üfleyerek ısırırlar. NAKARAT Belki bu sondan bir önceki günüm kim biliyor ki yarını ? Saklandıkları inden çıksınlar sobeleyelim sırları. Masamın üstü dolu eski dostların kesik kafataslarıyla. Ben söylüyorum onlar gayet iyi anlar. Saklanan sözlerle saklambaç oyunlar. Gördüklerim kadar saklananlar var asıl onlar saplanan bıçaklar. Saklanan kaçaklar,saklanır yaşarlar. Saklama bulurlar eninde sonunda. Saplanan bıçaklar,saklanan kaçaklar. Saklama bulurlar eninde sonunda. VERSE 2 Çığ düşmüş kaya parçası gibi örtülü gizlerin üzeri. Güzel renkleri olsa da net göremiyor gözleri belli. titretsinler telleri bam. Dolsun içleri gam. Ben onlara aldırmam. Bir aslanım ama saldırmam bundan saldırganlara alınmam. Tanıdık bıkkınlıklar bunlar bilindik yorgunluklar. Tanımsız hazımsızlık ileri derece arsızlıkla burun buruna. Durun! Önce dinleyin sonra vurun. Mantığımı kavrayın aklınızı yorun. Bombalarınızın saatini kurun, kim önce patlar haydi bulun. Aslında her şeyden haberim var ve de yapıştım kalemin yakasına. Sonra da peşine kağıdı koydum bıraktım sorgu masasına. Ben onları öylece bıraktım vicdanın azabına. Böylece gördüm ben onların işleri kaldı azabın vicdanına. haydi gir kapımdan içeri,kendinden dışarı çık. Var mı ki ben gibi açık konuşan bir kaçık? Makasım yalanın saçını kesiyor,saçları saçık Sigaram gibi bitiyorsunuz en güzel yerinde,bana yutkunmalar kalıyor. NAKARAT Belki bu sondan bir önceki günüm kim biliyor ki yarını ? Saklandıkları inden çıksınlar sobeleyelim sırları. Masamın üstü dolu eski dostların kesik kafataslarıyla. Ben söylüyorum onlar gayet iyi anlar. Saklanan sözlerle saklambaç oyunlar. Gördüklerim kadar saklananlar var asıl onlar saplanan bıçaklar. Saklanan kaçaklar,saklanır yaşarlar. Saklama bulurlar eninde sonunda. Saplanan bıçaklar,saklanan kaçaklar. Saklama bulurlar eninde sonunda.

Videoyu paylaş: